02188068242
منوی دسته بندی

اسید تراپی چیست ؟

اسید تراپی چیست؟

اسید تراپی چیست ؟ اسیدها یکی از مفیدترین مواد طبیعی برای سلامت و زیبایی پوست محسوب می‌شوند که کاربرد وسیعی در صنعت پوست، مو و زیبایی دارند. پزشکان از انواع اسیدها استفاده می‌کنند تا با لایه‌برداری، آب‌رسانی، پاکسازی و جوانسازی پوست، آن را زیبا، شاداب و درخشان‌تر کنند.

اسید تراپی به همین تکنیک گفته می‌شود و در تعریفی ساده به معنای استفاده از اسید برای مراقبت از پوست است. از اسید تراپی برای درمان آکنه، اسکار، جای جوش، رفع تیرگی‌های پوست، جوانسازی، آب‌رسانی و حتی بهبود چین و چروک استفاده می‌شود.

با انواع اسیدهای مورد استفاده در اسید تراپی آشنا شوید:

اسید تراپی

حالا که دانستید اسید تراپی چیست ، بد نیست که با اسیدهای مورد استفاده در مراقبت از پوست و کاربرد آن‌ها هم آشنا شوید. در ادامه با انواع اسید به تفکیک کاربرد آشنا خواهید شد:

از بین بردن آکنه

سالیسیلیک اسید معروف‌ترین و بهترین اسیدی است که برای از بین بردن آکنه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید توانایی بالایی در لایه‌برداری از پوست و شفاف‌سازی آن دارد و به همین دلیل از بزرگ شدن منافذ جلوگیری می‌کند. کافیست نگاهی به محصولات مراقبت از پوستتان بیندازید و ترکیبات آن را بخوانید. اکثر محصولات مراقبت از پوست‌های دارای آکنه، حاوی درصد کمی سالیسیلیک اسید است که معمولا بین 0.5 تا 2 درصد غلظت دارد.

سالیسیلیک اسید همچنین در غلظت‌های بالاتر به‌عنوان لایه‌بردار قدرتمند برای درمان آکنه، اسکار آکنه، ملاسما، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و لکه‌های پیری در کلینیک‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این اسید آنقدر موثر است که در محلول‌های حذف زگیل هم کاربرد دارد و خواص ضد التهابی‌ آن هم به اثبات رسیده است.

جوانسازی پوست

گلیکولیک اسید نوعی از اسیدهای آلفا هیدروکسی است که در مراقبت از پوست استفاده می‌شود. این اسید از نیشکر به دست می‌آید و مولکول‌های آن کوچکترین سایز را در خانواده آلفا هیدروکسی اسیدها دارند. به همین دلیل به سادگی وارد پوست می‌شود و تاثیر قدرتمندی هم بر جا می‌گذارد.

گلیکولیک اسید عامل فوق‌العاده‌ای در جوانسازی پوست و معکوس کردن روند پیری محسوب می‌شود. از گلیکولیک اسید برای لایه‌برداری از پوست، کاهش خطوط ریز، جلوگیری از بروز آکنه، محو شدن لکه‌های تیره، افزایش ضخامت پوست و یکدست کردن بافت و رنگ پوست استفاده می‌شود. به همین دلیل احتمالا این اسید را هم در ترکیبات اولیه بسیاری از محصولات زیبایی و مراقبت از پوست پیدا کنید.

از این اسید در سالن‌های زیبایی و کلینیک‌های مراقبت از پوست، به همراه میکرودرم ابریژن یا میکرونیدلینگ استفاده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از گلیکولیک اسید حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش می‌دهد و اگر از این محصول در اسیدتراپی استفاده کردید، حتما به‌صورت مرتب کرم ضدآفتاب بزنید.

لایه برداری و بستن منافذ پوست

اسید ماندلیک هم مانند گلیکولیک اسید از خانواده آلفا هیدروکسی اسید است و از بام تلخ به دست می‌آید. این اسید به خاطر خاصیت لایه‌برداری، ضدجوش و همچنین یکدست کردن رنگدانه‌های پوست در اسیدتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته اسید ماندلیک ساختار مولکولی بزرگتری نسبت به گلیکولیک اسید دارد و در عمق پوست نفوذ نمی‌کند؛ به همین دلیل کمتر از گلیکولیک اسید پوست را تحریک می‌کند و بسیاری از متخصصین ترجیح می‌دهند که از آن در لایه‌برداری استفاده کنند.

خداحافظی با جوش به وسیله اسیدتراپی

خداحافظی با جوش به وسیله اسیدتراپی

اسید آزلائیک یکی از بهترین اسیدهای مورد استفاده در مبارزه با آکنه محسوب می‌شود. از این اسید حداقل سه دهه برای زیباسازی پوست صورت استفاده می‌شد. این اسید پوست را شفاف می‌کند، باکتری‌های آن را از بین می‌برد و باعث کاهش التهاب پوست می‌شود.

اگر نگاهی به کرم‌های شب و روز مراقبت پوستی بیندازید، متوجه وجود این اسید در غلظت‌های 15 تا 20درصدی در فرمولاسیون آن‌ها خواهید شد. این اسید عوارض جانبی بسیار محدودی دارد، البته ممکن است در پوست‌های حساس منجر به بروز سوزش، پوسته‌پوسته شدن یا قرمزی شود.

از این اسید در اسید تراپی هم استفاده می‌شود تا پوست روشن یا علائم لک و هایپرپیگنتاسیون بعد از درمان آکنه از بین برود. گاهی پزشکان از ترکیب این اسید با رتینوئید (ویتامین A) استفاده می‌کنند.

روشن شدن پوست

کوجیک اسید قهرمان روشن‌کنندگی پوست است و به‌صورت گسترده در اسیدتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از تخمیر برنج به دست می آید و در کشورهای شرق آسیا محبوبیت زیادی دارد.

از کوچیک اسید در پاک‌کننده‌ها و سرم‌های روشن کننده با غلظت 1 تا 4 درصد پیدا می‌شود. البته درنظر داشته باشید که این اسید بسیار تحریک‌کننده است و ممکن است با هر پوستی سازگار نباشد.

ضد پیری

اسکوربیک اسید که رایج‌ترین شکل آن ویتامین C است، یکی دیگر از اسیدهای محبوب محسوب می‌شود که به‌‌صورت گسترده در محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این اسید می‌تواند جایگزین مناسبی برای هیدروکینون در درمان ملاسما باشد. البته درنظر داشته باشید که اسکوربیک اسید در ترکیب با آب و اکسیژن بسیار ناپایدار می‌شود و ممکن است در شکل منیزیم آسکوربیل فسفات یا تترا ایزوپالمینتول در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار بگیرد.

سایر اسیدهای اسیدتراپی

اسیدهای کمتر محبوبی وجود دارند که می‌توانند در اسیدتراپی مورد استفاده قرار بگیرند. ممکن است در فرمولاسیون بخشی از محصولات مراقبتی به این مواد بربخورید:

  • اسید لاکتیک
  • سیتریک اسید
  • مالیک
  • تارتاریک AHA
  • اسید تری کلرواستیک
  • اسید لیپوئیک
  • اسید آلگورونیک

از کدام اسید در اسید تراپی استفاده کنیم؟

انتخاب برای مراقبت از پوست کمی سخت است و به تخصص نیاز دارد. البته اولین قدم برای انتخاب اسید مناسب این است که بدانید قرار است چه مشکلی از پوست را برطرف کنید. لیست زیر با توضیح بهترین اسید برای هر مشکل به شما کمک می‌کند محصول موردنظرتان را راحت‌تر انتخاب کنید:

پوست‌های مستعد آکنه:

اسید آزالئیک، سالیسیلیک اسید، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید ماندلیک

جوانسازی پوست:

اسید لاکتیک، اسید اسکوربیک، اسید فرولیک

محو شدن رنگدانه‌های ناهمگون پوست:

کوجیک اسید، آزلاویک اسید، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید لنولئیک، اسید اسکوربیک، اسید فرولیک

در انتها به یاد داشته باشید که تنها مجاز هستید از غلظت‌های پایین این اسید برای اسید تراپی در منزل استفاده کنید و برای غلظت‌های بالاتر به تخصص پزشک نیاز دارید، چون این غلظت‌های بالا می‌توانند باعث تحریک پوست شوند. همیشه قبل از استفاده از محصولات حاوی اسید، آن را روی بخشی از پوستتان آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به محصول موردنظر حساسیت ندارید.

آکادمی مراقبت و زیبایی پوست کامرانی در یوسف آباد ( اسد آبادی ) با همکاری  Maple کانادا و UCL انگلستان ارائه می دهند.

می توانید از طریق صفحه اینستاگرام با هم در ارتباط باشیم .

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *