02188068242
منوی دسته بندی

رشد موهای زائد

رشد موهای زائد

رشد مو دوره‌ای‌ ست. به عبارت دیگر مو سه مرحلۀ رشد دارد. مرحله آناژن مرحلۀ رشد مو است. در این مرحله سلول‌های بنیادیِ ریشۀ مو تکثیر شده و مو رشد می‌کند و بلند می‎شود، همچنین در همین مرحله است که سلول‌های رنگدانه‌ای نیز فعالانه به مو رنگ می‌دهند.

بعد از مرحلۀ رشد فعال مو وارد مرحله دیگری به نام کاتاژن می‌شود. در این مرحله سلول‌های خسته، دست از تکثیر برداشته و ریشۀ مو کوچکتر شده و پسرفت می‌کند. بالاخره مرحلۀ تلوژن فرا می‌رسد که مرحله استراحت مو است.

انواع مو

در بزرگسالان دو نوع مو وجود دارد:

موهای کرکی

– این موها نازک و کمرنگ هستند.

موهای انتهایی

– این نوع موها تیره رنگ و ضخیم هستند.
امکان تبدیل انواع موها به یکدیگر وجود دارد. به عنوان مثال در طاسی مردانه، موهای سر به تدریج از حالت انتهایی به حالت کرکی درآمده و سرانجام از بین می‌روند. برعکس در برخی از بیماری‌های هورمونی، در خانم‌ها ممکن است موهای کرکیِ صورت تبدیل به موهای انتهایی شوند.

چرا باید موهای زائد را از بین ببریم؟

 

زیبایی

نبودن مو روی برخی از قسمت‌های بدن سبب زیبایی بیشتر می‌شود. فکر کنید که دست یا پای شما مو نداشته باشد و شما نیاز نداشته باشید که هر هفته موهای این نواحی را بتراشید یا به روش‌های دیگر آنها را از بین ببرید!

پرمویی

هیپرتریکوز یا پرمویییعنی رویش موها در بخش‌های از بدن که در حالت طبیعی موهای آن تحت تاثیر هورمون‌های جنسی رشد نمی‌کند. پرمویی ممکن است علل مختلفی داشته باشد. برخی از داروها و همچنین بیماری‌ها سبب پرمویی می‌شوند.

هیرسوتیسم

هیرسوتیسم نوعی افزایش مو در زنان است که در مناطقی روی می دهد که تحت تأثیر هورمون‌های جنسی مردانه قرار دارند. در بدن زنان نیز هورمون‌های جنسی مردانه (مانند تستوسترون) به میزان کم وجود دارند. اگر مقدار این هورمون‌ها از حد طبیعی بیشتر شود، در بخش‌هایی از بدن زنان مانند چانه، پشت لب، بالای ران و زیر شکم موهایی ایجاد می‌شوند که شبیه به موهای مردان است. به این حالت هیرسوتیسم می‌گویند.

علل طبی

گاه لازم می‌شود که از پوست بدن برای بازسازی بخش‌های دیگر بدن (مانند مجرای ادراری) استفاده شود. در این حالت باید موهای پوست از بین بروند تا پوست قابل استفاده باشد.

روش‌های از بین بردن موهای زائد چیست؟

از بین بردن موهای زائد

تراشیدن موها

بیشتر خانم‌ها از این روش خوششان نمی‌آید و گمان می‌کنند که تراشیدن سبب ضخیم شدن موها می‌شود، اما این‌طور نیست و تراشیدن موها روشی آسان، مؤثر و البته ارزان برای خلاص شدن از موهای زائد است و سبب ضخیم شدن موها نیز نمی‌شود.

وکس

با استفاده از وکس برای چند ماه از موهای زائد خلاص می‌شوید، اما این روش معایب خودش را دارد. دردناک است و می‌تواند سبب مشکلاتی مانند التهاب ریشۀ مو (فولیکولیت)، رفتن موها زیر پوست، تغییر رنگ پوست و حتی ایجاد جوشگاه یا اسکار شود.

استفاده از مواد شیمیایی

داروهای موبر برخی از مناطق مو را حل کرده و سبب جدا شدن موها از پوست می‌شوند و معمولاً تا یکی دو هفته موثرند. استفاده از این مواد می‌تواند با ایجاد حساسیت پوست همراه باشد.

داروها

برخی از داروها می‌توانند رشد موها را آهسته کنند. یادتان باشد معمولاً رویش موهای زائد به مصرف دارو به تنهایی پاسخ نمی‌دهد. داروها فقط رشد موها را سرکوب یا آهسته می‌کنند و سبب از بین رفتن موهای زائد نمی‌شوند. مصرف دارو باید تحت نظر پزشک باشد و هر دارویی عوارض خودش را دارد.

الکترولیز

الکترولیز روشی قدیمی برای از بین بردن موهای زائد است که هنوز هم برای تخریب موهای سفید استفاده می‌شود. در این روش سوزنی باریک از پوست وارد مجرای ریشه مو شده تا به ریشه مو برسد. با جریان الکتریسیته، گرما تولید می‌شود تا ریشۀ مو تخریب گردد. این روش دردناک است و حوصله زیادی می‌خواهد و می‌تواند با عوارضی مانند تغییر رنگ پوست و ایجاد اسکار همراه باشد.

لیزر

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت لیزر است . که کمترین عوارض را داشته و معمولاً غیرقابل برگشت است. این روش عمدتاً روی موهای انتهایی اثر می‌گذارد و سبب از بین رفتن این نوع موها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *