02188068242
منوی دسته بندی

رژیم درمانی آکنه

رژیم درمانی آکنه

رژیم درمانی خاصی برای درمان آکنه و جوش جود ندارد ، فقط باید از غذاهای خاصی پرهیز کرد و سعی در سالم خواری داشت. بروز جوش و آکنه یکی از مهمترین مشکلاتی است که خیلی از نوجوانان و جوانان با آن مواجه هستند. به همین دلیل هم هر کسی به دنبال روشی است تا بتواند جوش صورت خود را از بین ببرد. از این رو، برخی از نوجوانان و جوانان می پرسند که برای درمان جوش صورت چه بخوریم؟ برای پاسخ به این افراد، باید بگویم که مواد غذایی متنوعی وجود دارند که شما باید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید و یا حتی از خوردن برخی از غذاها بپرهیزید تا جوش صورت شما کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر، این احتمال وجود دارد که برخی از افراد بگویند برای از بین رفتن جوش های صورت، حتما باید به پزشک مراجعه و دارو مصرف کنند. این در حالی است که باید به شما بگوییم اگرچه شاید موقع مصرف داروها جوش صورت شما تا حدی از بین برود، اما باید آنها را به صورت دائمی ادامه دهید و با قطع این داروها، جوش صورتتان هم مجددا پدیدار می شوند.

یکی از بهترین روش هایی که به شما کمک می کند تا پوستی صاف و ضدجوش داشته باشید، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و متعادل است.

 

جوش صورت نشانه چیست؟رژیم برای درمان آکنه

دلایل بسیار زیادی می توانند موجب بروز جوش صورت شوند. به همین دلیل قبل از این که به سوال شما درباره این که برای درمان جوش صورت چه بخوریم جواب دهیم، بهتر است بدانید که جوش صورت شما به خاطر چه چیزی به وجود آمده است. اگر به آینه نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که سوراخ های زیادی در سطح پوست شما وجود دارند که در برخی از آنها جوش و برخی دیگر منافذ خالی هستند.

مهمترین دلال بروز جوش در پوست، عبارت اند:

چربی پوست

هر یک از سوراخ های پوستی، با غدد چربی و یا عرقی که در زیر پوست وجود دارند، مرتبط هستند. این غدد چربی مایعی به نام سبوم به وجود می آورند که کاملا روغنی است. این مایع روغنی با استفاده از فولیکول ها که کانال های بسیار نازکی هستند، به سطح پوست وارد می شوند.

از سوی دیگر، منافذ پوست هم با استفاده از سلول های مرده پوست به طور کامل مسدود می شوند و در نتیجه این امر، گاهی اوقات باکتری ها و اغلب مواقع، چربی اضافی پوست موجب بروز آکنه و جوش می شوند.

تغییرات هورمونی

بروز جوش و آکنه در دوران بلوغ کاملا عادی است و به خاطر تغییرات هورمونی به وجود می آید. با این حال، اگر در همین دوران هم رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می توانید از تشدید جوش صورت خود جلوگیری کنید.

رژیم غذایی نامناسب

اگر از دوران بلوغ شما گذشته و همچنان جوش زیادی در صورتتان دیده می شود، به احتمال زیاد مشکل به خاطر رژیم غذایی نامناسب شماست. در ادامه، اطلاعات بیشتری درباره این موضوع در اختیار شما قرار می دهیم و برای شما عزیزان توصیه می دهیم که برای جوش صورت چی بخوریم.

نقش تغذیه در جوش صورت

خیلی از افراد می پرسند که آیا ممکن است جوش صورت ناشی از تغذیه بد باید باشد؟ برای پاسخ به این افراد، باید بگویم که این امر کاملا امکان پذیر است و باید توجه زیادی برای رژیم غذایی خود داشته باشید. بعضی از غذاها به خاطر افزایش دادن سریع قند خون، تاثیر بالایی بر سطح پوست می گذارند.

بالا رفتن قند خون، موجب افزایش فاکتور رشد شبه انسولین می شود که بالا رفتن این هورمون هم موجب ترشح بیشتر غدد چربی و سبوم می شود. در نتیجه این امر، می توان با اطمینان گفت که رژیم غذایی نامناسب می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بروز جوش و آکنه در پوست باشد.به همین ترتیب، اگر شما بتوانید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، احتمال از بین رفتن جوش های صورت شما چندین برابر افزایش پیدا می کند. از این رو، اگر می خواهید بدانید که برای درمان جوش صورت چه بخوریم و چه نخوریم، ادامه بخش زیر مراجعه کنید.

برای درمان جوش صورت چه نخوریم؟

 

رژیم درمانی برای آکنه

همان طور که تاکنون متوجه شدید، رژیم غذایی می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بروز جوش صورت در بسیاری از افراد باشد. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که برای درمان جوش صورت چی بخوریم و چه نخوریم، به این بخش توجه کنید. مهم ترین غذاهایی که شما برای درمان جوش صورت نباید به صورت روزانه مصرف کنید، عبارتند از:

 

شکر

می توان با اطمینان گفت که شکر یکی از اصلی ترین و مهمترین مواد غذایی است که موجب بروز جوش در بسیاری از افراد می شود. البته باید بدانید که شکر به تنهایی باعث بروز این مشکل نمی شود و شما باید تقریبا هر مواد غذایی که شکر زیادی دارند را در رژیم غذایی خود تا حد بسیار زیادی محدود کنید.
به عنوان مثال، به صورت روزانه از خوردن بیش از اندازه آبنبات، قند،، بستنی، نوشابه و سایر موارد این چنینی که در ترکیبات آن ها شکر زیادی وجود دارند، بپرهیزید.

شیر گاو

اگرچه هنوز به طور دقیق مشخص نشده که چرا شیر گاو موجب بروز جوش می شود، اما باید بدانید که این مواد غذایی موجب افزایش شدید قند خون می شوند و در نتیجه این امر، جوش صورت شما چندین برابر بیشتر از قبل خواهد شد.

دلیل دیگری که می گوییم شیر گاو موجب بروز جوش می شود، این است که مصرف این ماده غذایی موجب می شود انسولین در خون شما افزایش پیدا کند. شاید برای شما جالب باشد که خیلی از شیر های بسته بندی شده که در فروشگاه ها خریداری می کنید هم از شیر گاو به وجود آمده اند. به همین دلیل دهم تا حد امکان، از مصرف آنها بپرهیزید.

غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا

غذاهایی که گلیسمی بالایی دارند، می توانند با سرعت بیشتری قند خون را در بدن شما افزایش دهند، موجب نوسانات هورمونی شوند و در نتیجه، جوش های زیادی را در پوست شما به وجود بیاورند. برخی از مهمترین غذاهایی که در این فهرست قرار می گیرند، عبارتند از:

 • نان سفید و نان شیرینیشکر و قند
 • برنج سفید
 • غلات فوری مثل بلغور جو دوسر
 • شیرینی های صبحانه
 • بعضی از میوه ها و سبزیجات مانند کدو تنبل سیب زمینی، خربزه و آناناس
 • ماکارونی
 • میان وعده هایی مانند کیک برنجی، ذرت بو داده و چوب شد
 • لبنیات مانند شیر، پنیر، بستنی و ماست
 • شکلات

توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه هر یک از مواد غذایی بالا می تواند ارتباط مستقیمی با افزایش جوش و آکنه در پوست شما داشته باشد. به همین دلیل یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به یک پوست صاف و یکدست و عاری از جوش، این است که تا حد امکان از مصرف زیاد این غذا ها بپرهیزید. اما ممکن است خیلی از افراد بپرسند که با عدم مصرف این غذاها، باید برای جوش صورت چی بخوریم؟

برای درمان جوش صورت چه بخوریم؟

رژیم مناسب برای درمان آکنه

در بخش بالا به طور کامل متوجه شدید که برای درمان جوش صورت خود باید چه غذاهایی مصرف نکنید. با این حال، به نظر شما برای درمان جوش صورت چه بخوریم؟ مهمترین غذاهایی که می توانند به درمان جوش صورت شما کمک کنند، عبارت اند از:

سبزیجات و آبمیوه طبیعی

یکی از اصلی ترین غذاهایی که می تواند تاثیر زیادی در کاهش بروز جوش و آکنه در پوست شما داشته باشد، مصرف نسبتا زیاد سبزیجات و میوه طبیعی هستند. به خصوص اگر سبزیجات مورد استفاده شما تازه باشند، می توانند تاثیر زیادی در شفافیت پوستتان نیز داشته باشند.

به عنوان مثال، یکی از بهترین نمونه های سبزیجات که تاثیر فوق العاده بالایی بر درمان آکنه دارد، کلم پیچ است. این مواد غذایی به خاطر کم کالری بودن و داشتن فیبر زیاد، مواد مغذی زیادی نیز دارد که همه این موارد در کنار یکدیگر، باعث شده اند که کلم پیچ یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان جوش صورت در نظر گرفته شود.

حبوبات

انواع مختلف حبوبات مانند لوبیا، نخود، عدس، بادام زمینی و سایر موارد این چنینی، جزو غذاهایی با گلیسمی پایین هستند و در نتیجه این امر، می توانند میزان قند خون شما را کاهش داده و به درمان آکنه کمک زیادی کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، متوجه شدیم که مصرف بیشتر حبوبات می تواند به درمان دیابت نوع دو نیز کمک زیادی می کند.

غذاهای دریایی

غذاهای دریایی مانند ماهی قزل آلا، می توانند بهترین گزینه برای درمان جوش صورت باشند. مهم ترین دلیل این موضوع هم این است که غذاهای دریایی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند و موجب شفافیت پوست می شوند. همچنین خوب است بدانید که ماهی قزل آلا و بسیاری از غذاهای دریایی، حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین گروه به پروتئین ها هستند که می توانند به درمان آکنه کمک کنند.

سایر مواد غذایی مناسب برای درمان جوش

علاوه بر موارد قبلی، مواد غذایی دیگری نیز هستند که می توانند به درمان جوش شما کمک کنند. اگر می خواهید بدانید که برای درمان جوش صورت چه بخوریم و چه غذاهایی را در رژیم غذایی خود بگنجانیم، به لیست زیر نگاهی بیاندازید.

 • لیمو ترش
 • سیب زمینی شیرین
 • پاپایا
 • انواع توت ها (توت فرنگی، گیلاس، زغال اخته، شاه توت و تمشک)
 • کینوا
 • گل کلم
 • تخم مرغ
 • سویا
 • اسفناج
 • آجیل
 • گوشت گاو
 • تخم کتان
 • چای سبز
 • جوانه گندم

سخن نهایی

در این مقاله تا حد بسیار زیادی متوجه شدید که برای درمان جوش چه غذاهایی را در رژیم غذایی خود قرار دهیم. همان طور که متوجه شدید، غذاهای زیادی می توانند باعث بروز جوش و آکنه شوند. حتی اگر صورت شما جوشی هم نداشته باشد، بهتر است تا حد امکان از مصرف زیاد این غذاها بپرهیزید. غذاهای سالمی که در فهرست پایین گفتیم را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر شما هم تجربه ای برای استفاده از هر یک از مواد غذایی بالا و بروز جوش داشتید، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا رژیم غذایی در بروز جوش موثر است؟

می توان با اطمینان گفت که رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در بروز جوش و آکنه دارد. ممکن است گاهی مواقع، دلایل دیگری مانند تغییرات هورمونی و عدم رسیدگی به پوست موجب بروز جوش شوند، اما باید بدانید که رژیم غذایی نامناسب موجب تشدید این شرایط می شود.

چگونه رژیم غذایی بر بروز جوش تاثیر می گذارد؟

مهمترین دلیلی که موجب می شود رژیم غذایی باعث جوش و آکنه شود، این است که اگر مواد غذایی خاصی مصرف کنید که میزان قند خون شما به سرعت افزایش پیدا کند، چربی پوست بیشتر از حالت عادی از منافذ خارج می شوند و این مناطق را به طور کامل مسدود می کند و در نتیجه، جوش به وجود می آید.

آکادمی مراقبت و زیبایی پوست کامرانی در یوسف آباد ( اسد آبادی ) با همکاری  Maple کانادا و UCL انگلستان ارائه می دهند.

می توانید از طریق صفحه اینستاگرام با هم در ارتباط باشیم.

جهت دریافت مشاوره و نوبت دهی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *