02188068242
منوی دسته بندی

مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت چیست

آنچه در خصوص مزوتراپی صورت می خوانید:

میل به داشتن پوستی سالم و درخشان، همیشگی و بی پایان است، اما هیچ وقت این اتفاق به خودی خود نمی افتد و تا چشم به هم بزنیم، چین و چروک ها و لک و پیس ها روی پوست صورتمان نشسته اند و همینطور هم سال به سال عمیق تر و بیشتر می شوند.

البته هیچ وقت نباید نا امید بود زیرا در خوب زمانه ای به دنیا آمده ایم، چون پیشرفت های علمی در زمینه پوست و زیبایی می توانند به داد ما برسند. روش هایی مانند مزوتراپی صورت، کربوکسی تراپی، پی آر پی و فیشال از جمله راه های موجود برای به تعویق انداختن این پیری هستند. در نتیجه اگر زود اقدام کنیم پیری صورتمان را حالا حالاها می توانیم به تاخیر بیاندازیم مثل بعضی از سلبریتی ها و چهره هایی که می شناسید. اگر هم کمی دیر متوجه بشویم دست کم میتوانیم جلوی پیشرفت آن را گرفته، کمی زمان را به عقب برگردانده و چند سالی جوان تر شویم که این هم بسیار عالیست. 

در ادامه به یکی از روش هایی که کمک بسیاری به جوانسازی پوست می کند، یعنی مزوتراپی صورت پرداختیم و مزایا و کاربردهای آن را بررسی کردیم.

مزوتراپی صورت چیست؟

کاربردهای مزوتراپی صورت

مزوتراپی یک روش همه کاره برای درمان پوست های کدر، چین و چروک ها، لک های تیره، سلولیت ها و حتی جوان سازی، نگهداری و محافظت دراز مدت پوست است. مزوتراپی یک نوع تزریق زیر پوستی است که البته تاریخچه جالبی هم با خود دارد.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر: مزوتراپی مو

ابداع مزوتراپی

معروف است که مزوتراپی را یک پزشک فرانسوی به نام دکتر میشل پیستور برای اهداف درمانی که در نظرش بود ابداع کرد. او می خواست کاری کند که با تزریق، دردهای مزمن زانو، مفاصل دست و پا، عضلات و حتی اضطراب و افسردگی درمان شود. بنابراین در سال 1958 شروع کرد به کار و روشی را ایجاد کرد که نام آن را مزوتراپی گذاشت. این اسم را هم از دو کلمه یونانی مزو به معنی میانی و تراپیا به معنی درمان الهام گرفت، چون او به وسیله سوزن های ریز و بسیار نازک، مواد را به لایه میانی پوست تزریق و بیماری را درمان می کرد.

10 سالی هم طول کشید تا با تاسیس انجمن مزوتراپی فرانسه، آن را به جهان معرفی کرد، اما جالب اینکه مزوتراپی بعدا به یک روش درمانی و مراقبت از پوست تبدیل شد. جراحان و پزشکان فرانسوی دریافتند که مزوتراپی در درمان بیماری‌های پوستی مانند چین و چروک و سلولیت یا همان چاله چوله های سطح پوست صورت مؤثرتر است.

آنها متوجه شدند که با تزریق مواد به پوست، باعث رشد کلاژن و الاستین جدید می شوند و این روش پوستی روشن تر و سالم تر را به ارمغان می آورد. اگر چه دکتر میشل پیستور در سال 2011 از دنیا رفت اما به عنوان پدر مزوتراپی معجزه ای را خلق کرد که هنوز هم از جذابیت و کارایی آن کاسته نشده است.

مواد اولیه مزوتراپی صورت

مزوتراپی پوست صورت

شاید با خود بگویید مگر چه ترکیباتی در مزوتراپی وجود دارد که می تواند تا این حد در جوانسازی و بهبود شرایط پوست موثر باشد. ترکیبات مورد استفاده در انواع مزوتراپی پوست و مو، مواردی را شامل می شود که ضمن رساندن مواد مغذی به مو و پوست، فاکتورهای رشد را برای کسب بهترین نتیجه در اختیار آن قرار می دهد. مواد اولیه مزوتراپی صورت هم عناصر زیر را شامل می شود:

 1. هیالورونیک اسید: یکی از مهم‌ترین مواد استفاده شده در مزوتراپی پوست صورت، هیالورونیک اسید است. این اسید یک ماده طبیعی در پوست است که به ترتیب به نرم شدن پوست، افزایش حجم و رطوبت پوست کمک می‌کند.
 2. ویتامین‌ها: ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A ممکن است در مزوتراپی صورت استفاده شوند. این ویتامین‌ها می‌توانند به تقویت پوست، محافظت در برابر آسیب‌های زیست‌شناختی و بهبود بافت پوست کمک کنند.
 3. پپتیدها: این بخش از مواد مزوتراپی می‌توانند به تقویت و ترمیم پوست کمک کنند. برخی از پپتیدها قادر به تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست هستند که باعث بهبود ساختار و ارتقای کیفیت پوست می‌شوند.
 4. فاکتورهای رشد: این مواد ممکن است در مزوتراپی برای تحریک رشد سلول‌های جدید پوست استفاده شوند و به ترمیم و بازسازی آن کمک کنند.
 5. آنتی اکسیدان‌ها: موادی مانند ویتامین C، E و سایر آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند در مزوتراپی برای محافظت از پوست در برابر آسیب‌های اکسیداتیو استفاده شوند.
 6. مواد ضد التهاب و ضدعفونی‌کننده: موادی مانند دیپانتنول و آلانتوئین ممکن است در مزوتراپی صورت استفاده شوند تا پوست را آرام کرده و از التهاب و عفونت‌های پوستی جلوگیری کنند.

این ترکیبات به شکل محلول‌های خاصی به طور مستقیم در پوست تزریق می‌شوند و ترکیبات و دوزهای مورد استفاده بسته به نیاز پوست و مشکلات آن متفاوت است که باید توسط پزشک متخصص مشخص شود.

کاربردهای مزوتراپی صورت

مزایای مزوتراپی صورت

همانطور که تا به اینجا دیدید، مزوتراپی صورت روشی برای تزریق مواد مغذی به پوست است که تا به حال نتایج فوق العاده ای را داشته است ولی سوال این است که در چه شرایطی از آن استفاده می شود و چه مشکلاتی را می تواند حل کند که در ادامه به طور کامل این موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • افزایش رطوبت پوست

استفاده از مواد مرطوب‌کننده مانند اسید هیالورونیک در مزوتراپی می‌تواند به ترمیم و تقویت رطوبت طبیعی پوست کمک کند. این باعث بهبود نرمی و انعطاف پوست می‌شود و به پوست جوانی و شادابی را هدیه می‌دهد. همینطور اگر پوست مرطوب تری داشته باشید، قطعا می توانید راحت تر ایجاد چین و چروک در آن را به تعویق بیندازید.

 • ترمیم و تقویت بافت پوست

پپتیدها و فاکتورهای رشد مورد استفاده در مزوتراپی می‌توانند به تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست و در نتیجه تقویت و ترمیم بافت پوست کمک کنند. این فرآیند باعث بهبود انعطاف‌پذیری و سفتی پوست می‌شود و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

 • کاهش چین و چروک ها

مزوتراپی نیز می‌تواند برای کاهش ظاهر چین و چروک‌های پوستی موثر باشد. با تزریق موادی مانند اسید هیالورونیک یا پپتیدها، می‌توان عمق چین و چروک‌ها را کاهش داد و پوست را صاف‌تر و جوان‌تر نمود. در نتیجه کاهش چین و چروک های پوستی، یکی از کاربردهای مزوتراپی صورت است که در بسیاری از موارد هم با این هدف مزوتراپی انجام می شود.

 • کاهش پف و تورم

یکی از مشکلات مهمی که افراد با آن به پزشک مراجعه می کنند، پف و تورم روی پوست صورت است که یکی دیگر از کاربردهای مزوتراپی پوست صورت هم برای برطرف کردن این مشکل است. مواد ضد التهاب مزوتراپی مانند دیپانتنول می‌توانند برای کاهش پف و تورم پوست پس از روند تزریق کاربرد داشته باشند. این کاربرد مخصوصاً برای افرادی که دارای حساسیت یا پوست حساس هستند، مفید است.

 • تقویت رنگ و بافت پوست

استفاده از ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها نیز می‌تواند به تقویت رنگ پوست، محافظت در برابر آسیب‌های محیطی و بهبود بافت پوست کمک کند. این موضوع در نهایت باعث بهبود ظاهر پوست و افزایش روشنایی و تندرستی آن می‌شود.

لازم به ذکر است که این موارد فقط چند مثال از کاربردهای مزوتراپی صورت هستند و استفاده از این روش می‌تواند برای بهبود مشکلات مختلف پوستی مفید باشد.

مزایای مزوتراپی پوست صورت

مزوتراپی برای پوست صورت

مزوتراپی معمولاً برای درمان انواع مشکلات پوست صورت از جمله ترمیم رنگدانه های پوست، افتادگی و شل شدن، چین و چروک و رفع خطوط استفاده می شود. افتادگی پوست گردن و بازوها نیز می تواند با استفاده از این فرآیند برطرف شود. بنابراین اگر از عمل جراحی پرهیز دارید و به جای آن می خواهید با استفاده از مواد موثر گیاهی، معدنی و تقویت کننده برای پرورش پوست خود اقدام کنید و ظاهری درخشان و سالم داشته باشید؛ مزوتراپی صورت یک انتخاب عالی است.

1. بهبود الاستین و کلاژن سازی پوست

برای تغذیه، التیام و تجدید پوست صورتتان، مزوتراپی را فراموش نکنید. این درمان مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال ظاهر پوست را بهبود می بخشد و باعث شفافیت آن می شود که همه اینها ارمغان الاستین و کلاژن است. الاستین و کلاژن بر اثر مزوتراپی تحریک می شوند و طراوت را به صورت بازگرداند.

2. کمک به هیدراته شدن پوست

هیدراته شدن پوست صورت نیز یکی دیگر از همین مزایاست. مزوتراپی ضمن اینکه به افزایش رطوبت پوست کمک می کند، باعث پر، سفت، ارتجاعی و سالم دیده شدن پوست هم می شود که تاثیر بسیاری بر جذابیت پوست صورت خواهد داشت.

3. هزینه کمتر در مقابل جراحی های پرهزینه و سخت

مزوتراپی پوست صورت، نسبت به سایر روش های درمانی و جراحی های پلاستیک، زحمت و هزینه کمتری دارد و می تواند علاوه بر مراقبت از پوست در زمان حال، در آینده هم آثار خود را حفظ و از پیری زودرس پوست صورت جلوگیری و روند آن را کندتر کند.

علاوه بر این نه تنها مزوتراپی صورت هیچ آثار مخربی از خود بر روی پوست بر جا نمی گذارد؛ بلکه در از بین بردن مشکلات پوستی مانند تورم، کبودی و قرمزی زیر چشم، به خودی خود موثر و درمانگر است.

4. جوانسازی و درمان پوست با رفع کمبودهای آن

همانطور که توضیح دادیم، مزوتراپی یک روش جوانساز و درمانی است که با رفع کمبودهای پوست، به شکل بسیار مناسبی مشکلات را رفع می کند. در مواقعی فرد، خیلی سریع به نتیجه دلخواه خود و به یک پوست صاف می رسد و گاهی هم به دلیل اقدام دیر هنگام، رسیدن به نتیجه دلخواه تدریجی و زمان بر است. بنابراین بر اساس نیاز پوست صورت شما، متخصص؛ دست به انتخاب مواد تزریقی مورد نیاز می زند.

تعداد جلسات و نحوه تزریق مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت

قبل از استفاده مزوتراپی، ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام می شود. سپس، با یک پماد بی حسی، ناحیه مورد نظر صورت پوشانده می شود. بسته به نیاز پوست صورت، جلسات مزوتراپی می تواند از 4 تا 10 جلسه و یا کمی بیشتر تکرار شود. تزریق در دو تا سه جلسه ابتدایی، با فواصل 7 تا 10 روز انجام می شود. بعد از این و در جلسات بعدی، 2 تا 4 هفته بین هر جلسه مزوتراپی صورت فاصله خواهد افتاد.

این یک روش درمانی سرپایی است که پس از استفاده نیازی به پانسمان ندارد. در صورت عدم بروز عارضه، بیمار پس از استفاده به راحتی می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

مدت زمانی که هر جلسه مزوتراپی پوست صورت به خودش اختصاص می دهد حدودا بین 20 تا 45 دقیقه است. زمان بهبودی سطح پوست هم پس از استفاده این روش تا حدی به خود شخص بستگی دارد. پس از انجام این عمل، برخی هیچ التهاب و علامت ظاهری ندارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دچار مقدار کمی التهاب مانند قرمزی، تورم و یا حتی کبودی چزئی و مختصر شوند. نهایتا در دو روز پس از استفاده از مزوتراپی، این التهابات از بین برود.

مزوتراپی صورت برای چه کسانی مناسب است؟

با افزایش سن، پوست ما به طور طبیعی کلاژن و الاستین را از دست می دهد که منجر به ایجاد خطوط، چین و چروک و افتادگی پوست می شود. مزوتراپی می تواند با تحریک تولید کلاژن و الاستین پوست، به معکوس کردن این علائم پیری کمک کند و به پوستی صاف تر، سفت تر و جوان تر را به ارمغان آورد.

بنابراین مزوتراپی را می توان به هر مرد و زن بالای 18 سال توصیه کرد و هر چه سن بالاتر می رود، این توصیه بیشتر صورت می گیرد. مگر اینکه از نظر پزشکی یا سلامتی منعی وجود داشته باشد.

مزوتراپی صورت به چه کسانی توصیه نمی شود؟

مزوتراپی صورت، همانند هر روش درمانی دیگر، برای همه افراد مناسب نیست و در برخی موارد توصیه نمی‌شود. در ادامه به برخی از افرادی که مزوتراپی صورت به آنها توصیه نمی‌شود، اشاره می‌کنیم:

 1. کسانی که دارای عفونت یا التهاب پوستی فعال هستند.
 2. افرادی که حساسیت شدیدی به مواد مورد استفاده در مزوتراپی دارند.
 3. افراد با بیماری‌های پوستی خاص مانند دیابت یا هپاتیت هم نباید از این روش استفاده کنند.
 4. کسانی که درمان‌های دیگری از جمله رادیوفرکانس، لیزر یا کرم‌های قلیایی پوستی را در منطقه مورد نظر انجام داده‌اند.
 5. افرادی که دارای عوارض جانبی جدی از جمله خونریزی یا آبرسانی موضعی هستند.
 6. بانوانی که در دوره بارداری یا شیردهی قرار دارند.

همچنین اگر شما جز افرادی هستید که از روش‌های درمانی که به صورت تزریق می‌باشند خوشتان نمی‌آید پیشنهاد می‌کنیم به جای مزوتراپی صورت،کربوکسی تراپی در فیشال را امتحان کنید.

مراقبت های قبل و بعد از مزوتراپی پوست

عوارض مزوتراپی صورت

قبل و بعد از مزوتراپی پوست صورت مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد و به شرح زیر هستند:

 • فردی که تحت مزوتراپی صورت قرار می گیرد، قطعاً نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین قبل و بعد از مزوتراپی استفاده کند.
 • 10 تا 15 ساعت پس از مزوتراپی پوست؛ استحمام، شستن صورت، آرایش، فعالیت سنگین و دست مالی کردن منطقه تزریق شده ممنوع است.
 • چیزهایی مثل عینک، ماسک، کلاه یا هدبند که به پوست صورت فشار وارد می کند، نباید بعد از مزوتراپی؛ استفاده شود زیرا می تواند بر گردش خون تأثیر منفی بگذارد.
 • همچنین تا دو روز قبل و بعد از مزوتراپی نباید از داروهای ضد التهاب، الکل، کافئین، سیگار و غذاهای پر پروتئینی استفاده شود.

محدودیت های استفاده از مزوتراپی

همانطور که گفته شد، تقریبا هیچ محدودیت و منعی برای استفاده از مزوتراپی صورت وجود ندارد مگر در مواردی که یک فرد شرایط خاصی داشته باشد. به عنوان مثال زنان باردار، مادران شیرده، افرادی که سابقه فلج و سکته دارند، بیماران دیابتی که مجبور به استفاده از انسولین هستند، بیماران سرطانی، افراد مبتلا به اختلالات انعقاد خون و کسانی که به هر ماده ای در فرآیند مزوتراپی صورت حساسیت دارند.

عوارض مزوتراپی صورت

همانطور که متوجه شدید مزوتراپی صورت از آن روش های درمانیست که نه تنها عوارض خطرناکی ندارد، بلکه تقریبا عوارض خاصی هم ندارد، اما به هر حال برخی از افراد نسبت به بعضی از ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی حساسیت بالایی دارند و دچار واکنش پوستی می‌شوند.

این واکنش پوستی گاهی خود را به صورت کهیر، تاول، بی حسی و گزگزشدن ناحیه تزریق شده نشان می‌دهد. سایر عوارض خفیف مزوتراپی صورت هم خونریزی، کبودی، خارش و درد خواهد بود که معمولا همه این عوارض ماندگار نیستند و در مدت کوتاهی از بین می‌روند.

ماندگاری مزوتراپی صورت چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری و طول عمر مزوتراپی صورت، به شرایط پوست و سن هر شخصی بستگی دارد. طبیعتا هر چه پوست و سن جوان تر باشد، ماندگاری مزوتراپی پوست بیشتر و بیشتر خواهد بود. مزوتراپی، به مواد تزریق شده به پوست اجازه می دهد تا مستقیماً با ناحیه مورد نظر زیر پوست تماس پیدا کند.

این جریان بدون هیچ مشکلی، در منطقه مورد نظر پوست، حل می شود و شروع به اثر گذاری تدریجی می کند. بنابراین مزوتراپی صورت بیشترین تاثیر را ارائه می دهد.

تجدید مزوتراپی صورت را فراموش نکنید.

در مورد ماندگاری طولانی مدت نتایج مزوتراپی صورت باید گفت که روش های زیبایی دارای ماندگاری دائمی نیستند و مانند هر درمانی طول عمری دارند که باید در پایان هر دوره اقدام به تجدید آن کرد. مزوتراپی بسته به سن و نوع پوست افراد و بنابر رعایت نکات و دستورات پس از مزوتراپی، از 12 تا 18 ماه ماندگاری دارد؛ البته ممکن است کمی کمتر یا بیشتر هم بشود.

با این وجود برای اینکه بتوانید تاثیرات این روش را به صورت دائم مشاهده کنید، نیاز دارید در دوره های 6 تا 12 ماهه زمانی که تاثیراتش از بین می رود، درست مثل آرایشتان به طور پیوسته جوانسازی پوست و مزوتراپی صورت را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *